Wylewka anhydrytowa jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do wykonywania posadzek w budynkach – stanowi sensowną konkurencję jako podkład podłogowy dla wylewki wykonywanej z cementu. Posiada szereg pożądanych właściwości i jest materiałem nowoczesnym. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że ten rodzaj wylewki daje wszechstronne możliwości- może być stosowany jako podkład pod dowolny rodzaj podłogi, z powodzeniem można też stosować ją przy ogrzewaniu podłogowym. Co warto jeszcze wiedzieć o wylewkach anhydrytowych w praktyce? Czym różnią się od klasycznych wylewek cementowych?

Z czego i w jaki sposób powstaje wylewka anhydrytowa?

Jak sama nazwa wskazuje, powstaje ona z anhydrytu czyli z odwodnionego gipsu. W ten sposób uzyskujemy powierzchnię o następujących właściwościach:

  • Zastosowanie tego spoiwa pozwala na stworzenie płyty samopoziomującej, idealnie równej i gładkiej – doskonale nadającej się pod każdy materiał, jaki tylko zostanie zaprojektowany na podłogę. Wylewka ta jest przygotowywana w formie płynnej jako masa, którą wylewa się w pomieszczeniu.
  • Materiał ten jest bezskurczowy i bardzo dobrze rozkłada się warstwami nawet w pomieszczeniach o dużej powierzchni.
  • Wylewki anhydrytowe Kraków można wykonywać w wersji cienkowarstwowej o grubości 2 mm oraz grubowarstwowej o grubości do 70 mm.
  • Wylewka, dzięki swoim właściwościom samopoziomującym oraz dzięki sposobie jej wykonywania bardzo dokładnie i równomiernie rozkłada się w całym pomieszczeniu, dobrze wypełnia wszelkie zakamarki i może w efekcie prezentować się niemalże perfekcyjnie.

Wylewka anhydrytowa jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do wykonywania posadzek w budynkach - stanowi sensowną konkurencję jako podkład podłogowy dla wylewki wykonywanej z cementu.

Największe zalety tego rodzaju wylewki

Jest to rozwiązanie szybkie do wykonania, które pozwala uzyskać podkład idealnie równy i gładki. Dużą zaletą wylewek anhydrytowych jest fakt, że szybciej się one nagrzewają niż klasyczne wylewki wykonywane z cementu. Z tego też względu są one rekomendowane do wykorzystania pod ogrzewanie podłogowe. W przypadku tego rodzaju ogrzewania oraz poszczególnych elementów jego instalacji, ten rodzaj wylewki bardzo dobrze wypełni wszelkie miejsca pomiędzy poszczególnymi elementami ogrzewania, co również stanowi ogromną zaletę. Wylewka anhydrytowa jest też wyjątkowo lekka, można wykonać ją więc właściwie wszędzie, gdyż nadmiernie nie obciąża stropów. Dlatego też jest często wybierana w przypadku wykonywania remontów.

Dużą zaletą tego typu wylewki jest fakt, że jest ona elastyczna i nie wymaga dodatkowego zbrojenia. Trzeba jednak wiedzieć, że nie nadaje się ona do stosowania na zewnątrz, a w przypadku jej wylewania w pomieszczeniach, gdzie będzie duża wilgotność- w kuchni czy w łazience – trzeba dodatkowo pamiętać o specjalnej izolacji przeciwwilgociowej.

Analizując parametry wytrzymałościowe takiego podkładu, bardzo dobrze sprawdza się on w praktyce, chociaż posiada trochę mniejszą odporność na ścieranie niż w przypadku wylewki cementowej. Ma to jednak zazwyczaj znaczenie w pomieszczeniach i budynkach mocno eksploatowanych, czyli na przykład w budynkach przemysłowych. W przypadku takiej wylewki można również pozwolić sobie na duże powierzchni bez dylatacji. Wylewka anhydrytowa będzie się też charakteryzowała niższą porowatością od tej cementowej.

Sensowna alternatywa dla klasycznych wylewek cementowych

Podsumowując, wylewki anhydrytowe to ciekawe rozwiązanie, które w szczególności sprawdzi się w budynkach z ogrzewaniem podłogowym. Sposób wykonywania wylewki pozwala uzyskać niemalże idealnie równy podkład podłogowy, a dobre parametry wytrzymałościowe sprawiają, że spokojnie można stosować je w budynkach mieszkalnych.