Czy wykonujesz podłogę w swoim przyszłym domu? Słyszałeś o wylewce anhydrytowej, ale nie wiesz czym ona jest? W tym artykule dowiesz się o jej właściwościach, gdzie sprawdzi się, jakie są jej zalety i, czy ma jakieś wady.
Jakim rodzajem wylewki jest wylewka anhydrytowa?
Wylewka anhydrytowa jest nowoczesnym rodzajem wylewki, bardzo polecanym do budownictwa mieszkaniowego, który zastępuje dość często wylewki cementowe. W związku z tym, jeśli aktualnie jesteś na etapie budowy domu, to zdecydowanie powinieneś przemyśleć, czy nie jest to rozwiązanie dla Ciebie. Zwłaszcza że ten rodzaj wylewki jest świetnym rozwiązaniem jeśli myślimy o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego w domu.
Wylewka anhydrytowa jest bezwonną formą siarczanu wapnia, czyli odwodnionego gipsu i tworzy zaprawę na bazie spoiwa anhydrytowego, poprzez uzupełnienie przez środki upłynniające i wypełniacze. Jest to nowoczesny materiał budowlany, który dzięki swoim unikalnym właściwościom ma wiele zalet.
Zalety wylewki anhydrytowej
Wylewka anhydrytowa posiada liczne zalety, dlatego też staje się tak popularna w budownictwie. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.
- Powierzchnia stworzona z tej wylewki jest idealnie gładka i równa.
- Dzięki swojej płynnej konsystencji ma właściwości samopoziomujące.
- Można ją stosować w miejscach obciążonych, jest wytrzymała.
- Ma świetne właściwości ognioodporne.
- Ten rodzaj wylewki wykonuje się w prosty sposób.
- Wylewka stosunkowo szybko wysycha.
- Jest idealnym rozwiązaniem pod ogrzewanie podłogowe, ponieważ świetnie przewodzi ciepło.
- Każdy może ją wykonać, ponieważ nie wymaga zastosowania specjalistycznego wyposażenia, urządzeń.
- Jest rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ możemy wykonać ją sami, nie ma kosztów robocizny.
- Wylewka nie musi być szlifowana po utwardzeniu.
Do tych zalet warto dodać jeszcze kilka zdań dodatkowych informacji.
Warto wiedzieć, że wylewką anhydrytową można pokryć aż około 100 m2 w ciągu godziny. Do jej wykonania nie musimy przygotowywać podłoża, nie uzbrajamy go i wylewka nie wymaga szlifowania po wyschnięciu, dzięki czemu zdecydowanie obniżamy koszty jej położenia.
Wylewka anhydrytowa ma świetne właściwości jeśli chodzi o ściskanie i zginanie, jest bardzo wytrzymała. Pomimo tego, że kładzie się ją w stosunkowo cienkich warstwach od 2 do 70mm, to jej wytrzymałość daje możliwość układania na niej płytek, paneli podłogowych, gresu itp.
Wylewka anhydrytowa schnie od kilku, do kilkunastu dni, w zależności od grubości warstwy i warunków atmosferycznych, wilgotności powietrza.
Warto zwrócić uwagę, że wylewka ma świetny współczynnik przeniesienia ciepła, dużo szybciej nagrzewa się niż standardowa wylewka cementowa i lepiej oddaje ciepło. Dlatego jest szeroko stosowana pod ogrzewanie podłogowe.
Czy wylewka anhydrytowa ma jakieś wady?
Nic nie jest pozbawione wad i wylewka anhydrytowa również je posiada. Jest ich zdecydowanie mniej niż zalet, ale jednak warto o kilu powiedzieć.
- Cena zakupu jest dość wysoka, co zmniejsza oszczędności, kiedy sami ją kładziemy.
- Możemy ją stosować tylko we wnętrzach budynków nienarażonych na warunki atmosferyczne.
- Jeśli chcemy położyć ją w kuchni lub łazience wymaga specjalnej izolacji przeciwwilgociowej.
- Po jej zaschnięciu wymagane jest zeszlifowanie z powierzchni tzw. mleczka.
W jakich budynkach wylewka anhydrytowa sprawdzi się najlepiej?
Jeśli mamy do wykonania wielkopowierzchniowy podkład podłogowy w budynku użyteczności publicznej, to wylewka anhydrytowa będzie doskonałym wyborem. Jest ona wybierana przez firmy budowlane w wielu miastach w Polsce. Wylewka anhydrytowa Rybnik zastosował ją w wielu budynkach biurowych i użyteczności publicznej.
W każdym domu jednorodzinnym, gdzie chcemy mieć mocno wydajne ogrzewanie podłogowe, powinna być zastosowana wylewka anhydrytowa. Ma ona bardzo dobre właściwości cieplne i idealnie spełnia swoje zadanie. Pamiętać należy jedynie o zabezpieczeniu przeciwwilgociowym w pomieszczeniach, gdzie tej wilgoci może być dużo, zwłaszcza w łazience.
Wylewka anhydrytowa a ogrzewanie podłogowe w domu
Wylewka anhydrytowa nagrzewa się nawet dwa razy szybciej niż tradycyjna wylewka cementowa, co daje ogromne oszczędności energii. Dlatego w ciągu wielu lat ogrzewania oszczędności zdecydowanie przewyższają jej wyższą cenę przy zakupie. Można powiedzieć, że została stworzona specjalnie pod ogrzewanie podłogowe w domkach. Wymaga ona zrobienia dylatacji, które wykonuje się najczęściej w otworach drzwiowych, przy przewężeniach i przy oddzielaniu powierzchni nieogrzewanych od powierzchni ogrzewanych. Tak zwane wygrzewanie wylewki wykonujemy po około tygodniu od jej położenia.
Podsumowanie
Wylewka anhydrytowa to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie do położenia na dużych powierzchniach podłogowych, a także w domkach jednorodzinnych pod ogrzewanie podłogowe. Ma zdecydowanie przewagę nad tradycyjną wylewką. Ma kilka wad, o których trzeba wiedzieć, a najważniejszą jest to, że niestety nie położymy jej poza wnętrzem budynku, ponieważ jest wrażliwa na warunki atmosferyczne.