Jednym z najczęściej stosowanych podkładów podłogowych jest obecnie wylewka anhydrytowa. Jest to konkurencja dla wylewki cementowej, która była stosowana dawniej.

Stosowanie wylewki anhydrytowej

Warto jednak zauważyć, że wylewka cementowa jest droższa i mniej ekonomiczna, dlatego profesjonalne ekipy budowlane chętniej korzystają z wylewki anhydrytowej. Wylewka anhydrytowa powstaje z gipsu odwodnionego i jest bardzo nowoczesnym materiałem. Na bazie spoiwa wytwarzane są wylewki anhydrytowe Katowice (więcej pod adresem tutaj: www.dmka-wylewki.pl) są miejscem, gdzie działa wiele sprawdzonych ekip budowlanych. Warto dodać, że jest wylewka samopoziomująca o płynnej konsystencji. Pozwala uzyskać równe oraz gładkie podłoże i jest to jedna z jej największych zalet. Nawet mało doświadczone osoby powinny sobie z nią poradzić. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że może być wykorzystywana na różnych rodzajach podkładów podłogowych. Można ją nawet stosować strefami do 70 m2, ponieważ materiał jest całkowicie bezskurczowy. Wylewka może pełnić rolę jastrychu lub służyć do wyrównania posadzki. Jest oczywiście niezastąpiona w trakcie wykonywania dylatacji. Po ułożeniu wylewki nie trzeba wykonywać praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz tego wylewka anhydrytowa nagrzewa się szybciej niż wylewka cementowa. Kolejną ważną zaletą tego typu wylewki jest to, że lepiej przewodzi ona ciepło. To sprawia, że jest polecana do zaawansowanych systemów ogrzewania podłogowego. Wolną przestrzeń można idealnie wypełnić, ponieważ podkład ma płynną konsystencję.

Jak działa wylewka anhydrytowa?


Wylewka samopoziomująca jest łatwa do rozprowadzania i ma naturalne właściwości. Jest też bardzo elastyczna i nie wymaga używania dodatkowego zbrojenia. Jej waga jest zdecydowanie mniejsza niż wylewki cementowej, dlatego jest łatwiejsza w użytkowaniu. Jest to bardzo ważne w czasie obciążania stropu lub remontu. Do wykonania wylewki anhydrytowej wystarczy tak naprawdę jeden dzień. Doświadczonej ekipie budowlanej nie powinno to zająć więcej niż trzy godziny. Prace budowlane lub remontowe można wykonywać już po 48 godzinach od wykonania wylewki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ogrzewanie podłogowe może być włączone dopiero po 5 dniach. Należy jednak pamiętać, żeby je wcześniej zamontować. Wylewki anhydrytowe cechują się także dużą odpornością na ściskanie oraz zginanie. To sprawia, że nie trzeba wykonywać dodatkowych zbrojeń, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. We wnętrzach gdzie panuje wilgotność lepiej nie stosować wylewki anhydrytowej. Taka wylewka jest płynna, dlatego pozwala uzyskać idealnie gładką posadzkę.