Wykonanie właściwej wylewki, tak zwanego jastrychu, wymaga znajomości rodzajów podkładów podłogowych. Od ich właściwości i rodzaju zastosowanego materiału będzie zależała skuteczność i jakość posadzki anhydrytowe Gliwice. Począwszy od jastrychu gipsowego, magnezjowego po jastrych betonowy, cementowy czy anhydrytowy – każdy z nich znajdzie zastosowanie na innego rodzaju powierzchniach i będzie prezentował inne właściwości. Jakie zalety ma wylewka podłogowa w postaci anhydrytu i w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej – podpowiadamy!

Jastrych anhydrytowy zalety – posadzki anhydrytowe Gliwice

Jednym z dylematów projektantów, właścicieli nieruchomości, a także podejmujących remonty jest jaką wylewkę pod posadzkę wykonać? Do niedyskutowalnych zalet wylewki anhydrytowej należy jej formuła, sprawiająca, że nie ma potrzeby wykonywania wielu dylatacji. Powierzchnia powstała z anhydrytu jest odporna na odkształcenia. Mamy więc gwarancję, że, tak jak mogłoby się to zdarzyć przy innych typach wylewki, nie pojawi się uniesienie powierzchni przy ścianach znane jako efekt miski. Ta ważna właściwość powoduje, że wylewanie jastrychu anhydrytowego jest łatwiejsze i szybsze. Nie wymaga on żadnych, dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych po jego wyłożeniu. Co więcej, ten typ wylewki ma jeszcze jeden plus – ponieważ bardzo szybko schnie można z niej korzystać już 24 godziny po wylaniu. Co do następnych prac wykończeniowych to można podjąć je, na wylewce anhydrytowej, w przeciągu 7-14 dni.

Posadzka anhydrytowa – co jeszcze warto wiedzieć?

Ten rodzaj wylewki nie powinien być stosowany w pomieszczeniach charakteryzujących się wysokim poziomem wilgoci, na przykład, w łazience, toalecie czy pralni. Wylewka anhydrytowa jest mało odporna na zawilgocenia, a także na niskie temperatury.

Wykonanie anhydrytowego podkładu podłogowego


Materiałami z jakich składa się wylewka anhydrytowa jest syntetyczny lub naturalny anhydryt. Jest to specyficzna odmiana gipsu. Podczas wykonywania podkładu posadzkowego do wylewki dodawane są spowalniacze wiązania, co pozwala na jej wyłożenie i stopniowe wysychanie w określonym czasie. Jak już wspomniano, materiał cechuje specjalna formuła o wodnistej konsystencji, pozwalająca na uniknięcie wszelkich odkształceń na podkładzie. Nie ma także potrzeby wykonywania zbrojeń gdyż ten rodzaj jastrychu wykazuje niewielką podatność na kurczenie. Warto zdecydować się na ten typ wylewki planując założenie ogrzewania podłogowego ponieważ anhydryt nie rozszerza się pod wpływem ciepła.