Ostatnio coraz większą popularność zyskuje wylewka anhydrytowa, która w porównaniu do swojego cementowego odpowiednika, jest droższym rozwiązaniem. Ma też wiele zalet, którymi nie dysponuje wylewka cementowa. Który rodzaj wylewki anhydrytowe Gliwice będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli zdecydujemy się w naszym domu na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego jest tak chętnie wybierane?

Decyzja o budowie domu, to również decyzja o wyborze rodzaju jego ogrzewania. Najczęściej przyszli właściciele decydują się na ogrzewanie podłogowe. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • ogrzewanie podłogowe jest niezwykle higieniczne,
  • funkcjonalność całej instalacji,
  • trwałość instalacji – jeśli do jej wykonania zostaną użyte materiały dobrej jakości,
  • energooszczędność domu,
  • duży komfort cieplny – cały dom nagrzewa się równomiernie.

Oczywiście jak wszystko, ten rodzaj ogrzewania ma również swoje wady. Jedną z największych jest trudność jego montażu. Jednak dla wielu osób, zalety ogrzewania podłogowego, są na tyle istotne, że pomimo wad, decydują się na wybranie właśnie jego, jako metody ogrzewania domu.

Ostatnio coraz większą popularność zyskuje wylewka anhydrytowa, która w porównaniu do swojego cementowego odpowiednika, jest droższym rozwiązaniem

Jaki rodzaj wylewki do ogrzewania podłogowego?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, obecnie najpopularniejsze są dwa rodzaje wylewki, wylewka cementowa oraz wylewka anhydrytowa. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Podstawową różnicą pomiędzy oboma typami wylewek jest ich skład oraz sposób przygotowania.

Wylewka cementowa jest przygotowywana bezpośrednio na budowie, w przypadku anhydrytu gotowa mieszanina przyjeżdża w miejsce docelowe od producenta. Wylewkę cementową z powodzeniem można stosować na zewnątrz budynku lub np.: w garażu. Jej anhydrytowy odpowiednik jest przeznaczony głównie do użytku w pomieszczanych wewnątrz domu (może być również zastosowany w łazience, jeśli zostanie zastosowana odpowiednia izolacja).

Ogrzewanie podłogowe jest typem ogrzewania, które należy zalać wylewką. W tym przypadku, najważniejszymi rzeczami, na które powinno się zwrócić uwagę jest przewodzenie ciepła oraz optymalna grubość wylewki. Duże znaczenie ma również jej konsystencja. We wszystkich tych aspektach wylewka anhydrytowa wypada lepiej w porównaniu z zwykłej wylewki cementowej. Anhydryt szybciej się nagrzewa i lepiej oddaje ciepło. Również grubość wylewki, jaką należy zastosować na ogrzewanie podłogowe jest znacznie mniejsza, niż w przypadku wylewki cementowej. Mieszanka anhydrytowa, jest bardziej plastyczna i dużo szczelniej zalewa ogrzewanie podłogowe, niż jej cementowy odpowiednik. Czas całkowitego schnięcia, również wypada lepiej na korzyść anhydrytu. Na pewno sporym minusem takiej wylewki jest jej cena, która jest większa w porównaniu z jej cementowym odpowiednikiem.

Jak wylać wylewkę anhydrytową?

Oczywiście wylanie takiej wylewki samodzielnie, raczej mija się z celem. Warto oddać to w ręce profesjonalistów, którzy zajmują się tym na co dzień i poszukać specjalistów ze swojej miejscowości lub okolic. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie takiej ekipy jest wpisanie konkretnej frazy w wyszukiwarce internetowej, np.: „wylewka anhydrytowa Gliwice”, jeśli dom jest budowany we wspomnianym mieście lub w jego okolicy. Warto również pamiętać, że dobra i profesjonalna ekipa, dopilnuje od A do Z, całego procesu lania wylewki. Usługi profesjonalistów, niestety, nie należą do najtańszych. Warto wybrać ekipę z doświadczeniem, która ma dużo pozytywnych opinii. Niestety, może się okazać, że czas oczekiwania na rozpoczęcie prac będzie nieco dłuższy, a sama cena usługi nie będzie najniższa na rynku. W tym wypadku warto jednak zapłacić więcej i mieć pewność, że praca zostanie wykonana wzorowo. W innym wypadku może się okazać, że koszty przyszłych poprawek będą znacznie większe.