W ostatnim czasie bardzo dużym uznaniem cieszą się posadzki anhydrytowe Śląsk oferuje w tym zakresie duże możliwości. Wśród najczęściej stosowanych podkładów podłogowych można wymienić wylewkę cementową oraz anhydrytową.
Czym jest wylewka anhydrytowa?
Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wylewka anhydrytowa powstaje z anhydrytu, czyli odwodnionego gipsu. W tym artykule wyjaśnimy, jakie zalety ma posadzka anhydrytowa, a także czym się charakteryzuje. Wylewka anhydrytowa jest produkowana jako masa samopoziomująca i ma płynną konsystencję. Pomaga uzyskać gładkie i równe podłoże, dlatego jest chętnie wykorzystywana. Praktycznie bezskurczowy jest podkład anhydrytowy, a jest to bardzo ważne podczas wykonywania dylatacji. Należy pamiętać, że taka wylewka może być wylewana strefami do 60 m2. Nawet 10-14 m może wynosić przekątna pomieszczeń, dlatego możliwości są naprawdę duże. Warto dodać, że po ułożeniu nie są już potrzebne żadne zabiegi pielęgnacyjne. W porównaniu do wylewki cementowej, anhydryt nagrzewa się zdecydowanie szybciej i dobrze przewodzi ciepło. To sprawia, że jest często stosowana przy systemach ogrzewania podłogowego. Podkłady anhydrytowe mają płynną konsystencję, dlatego można lepiej wypełnić wolną przestrzeń między częściami instalacji ogrzewania podłogowego. Ma naturalne właściwości samopoziomujące, dlatego się bardzo łatwo rozprowadza.
Zalety posadzki anhydrytowej
Zużycie kleju do układania płytek również jest mniejsze, ponieważ daje gładką i równą powierzchnię. Ilość wymaganych dylatacji także jest zdecydowanie mniejsza. Jej zaletą jest również to, że nie wymaga zbrojenia i jest elastyczna. Idealnie przewodzi ciepło, dlatego sprawdzi się bardzo dobrze przy ogrzewaniu podłogowym. Na uwagę zasługuje także fakt, że jest wyraźnie lżejsza od wylewki cementowej. Niestety wylewka anhydrytowa ma też wady, o których trzeba koniecznie pamiętać. Ma mniejszą odporność na ścieranie oraz wytrzymałość, dlatego średnio nadaje się do pomieszczeń przemysłowych lub gospodarczych. W takich miejscach wylewka cementowa sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Oprócz tego nie nadaje się na zewnątrz, więc nie może być stosowana na tarasach i balkonach. Dobór odpowiedniej posadzki jest bardzo ważny przy ogrzewaniu podłogowym. Taka posadzka powinna przewodzić ciepło, a nie je izolować. Warto dodać, że wylewka anhydrytowa może być stosowana pod każdy rodzaj podłogi. Jest też świetnym uzupełnieniem systemu ogrzewania podłogowego. Od grubości wylewki oraz użytych materiałów uzależniona jest jej cena. Zazwyczaj za metr kwadratowy trzeba zapłacić 25-30 zł.