Podczas remontów lub budowy często zachodzi konieczność wykorzystania wylewki samopoziomującej. Osoby poszukujące takich rozwiązań mogą odnaleźć kilka opcji. Do najpopularniejszych zalicza się wylewki cementowe i anhydrytowe. Co należy wiedzieć o tych ostatnich i w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzą?
Czym dokładnie jest wylewka anhydrytowa?
Anhydrytowe wylewki to płynne warstwy samopoziomujące tworzone na bazie nowoczesnego spoiwa. Warto wiedzieć, że mogą być stosowane praktycznie na każdym podłożu. Tworzone z nich podkłady podłogowe mogą mieć grubość od 2 mm do 70 mm. Dzięki swoim specyficznym właściwościom wylewki z tej kategorii mogą okazać się bardziej lub mniej korzystnym rozwiązaniem w poszczególnych sytuacjach. Co powinno się wiedzieć na ten temat?
Właściwości wylewki
Masa o płynnej konsystencji zapewnia możliwość stworzenia wyjątkowo równego i gładkiego podłoża. Jest również bardzo łatwa do rozprowadzenia. Osoby planujące położenie takiej warstwy powinny wiedzieć, że w stosunku do innych podkładów wylewki anhydrytowe wymagają mniejszej ilości dylatacji. Należy też wiedzieć, że są one lżejsze od swoich cementowych odpowiedników. Może to mieć znaczenie w przypadku, w którym ważny jest stopień obciążenia stropu. Dzięki swojej elastyczności, nie wymagają one zbrojenia. Co jeszcze warto wiedzieć?
Wylewki a ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. W jego przypadku konieczny jest jednak przemyślany dobór posadzki oraz pozostałych elementów podłogi. Warto wiedzieć, że wylewka anhydrytowa to jeden z najbardziej polecanych podkładów właśnie w takich sytuacjach. Dzięki swoim właściwościom bardzo dobrze przewodzi ciepło. Taka warstwa nagrzewa się również szybciej od wylewek cementowych. Płynna konsystencja anhydrytowej masy sprawia, że dokładnie wnika ona w przestrzenie pomiędzy elementami ogrzewania podłogowego.
Kto powinien się zdecydować?
Podkłady podłogowe z tej kategorii dobrze sprawdzają się w wielu sytuacjach. Anhydrytowe wylewki są szczególnie polecane do pomieszczeń, w których instaluje się ogrzewanie podłogowe. Dzięki swojej lekkości będą też korzystnym wyborem w budynkach piętrowych i wszędzie tam, gdzie obciążenie stropu nie powinno być zbyt duże. Łatwość jej rozprowadzania oraz gładkość gotowej powierzchni pozwalają zaoszczędzić czas i pracę. Na tak wyrównanym podłożu łatwiej będzie też ułożyć płytki. Odpowiednio dobrany rodzaj podkładu podłogowego z pewnością okaże się właściwym rozwiązaniem.